Nawigacja rolnicza – pierwszy krok do automatyzacji prac polowych

Jak prowadzić prace polowe wydajniej, wygodniej i dokładniej? Pomagają w tym nowoczesne technologie! Nawigacja rolnicza ułatwia planowanie i realizację prac, a także pozwala obniżyć ich koszty. Z tego powodu jest używana w coraz większej liczbie gospodarstw. Dowiedz się więcej o możliwościach tej technologii.

Czym jest nawigacja rolnicza?

Czym jest nawigacja rolnicza? To system wykorzystujący technologię pozycjonowania satelitarnego GPS (Global Positioning System) – doskonale znany każdemu, kto kiedykolwiek korzystał z nawigacji samochodowej. Może być także wykorzystywany do wspierania rolników w pracach polowych, zwłaszcza na dużych i wielkich areałach. Moduł GPS zamontowany w ciągniku lub innej maszynie rolniczej pozwala m.in. dokładnie wyznaczać i śledzić trasy tych maszyn oraz pomaga w automatyzacji pracy.

Jak działa GPS? Urządzenie zamontowane w pojeździe odbiera sygnały od satelit krążących po orbicie Ziemi. Ich czas podróży do odbiornika jest mierzony przez bardzo dokładne zegary. Dzięki temu, wykorzystując dane z wielu satelit, można precyzyjnie i w czasie rzeczywistym określać położenie geograficzne urządzenia GPS i śledzić jego zmiany.

Nawigacja polowa – GPS w rolnictwie i jego zastosowanie

W jaki sposób nawigacja polowa GPS wspiera pracę rolników? Jej wykorzystanie jest dość szerokie. Stosując nawigację, można określić dokładne trasy maszyn rolniczych podczas prac polowych. Ułatwia to ich kontrolowanie, szczególnie wtedy, gdy konkretne czynności mają być wykonane tylko na ograniczonym obszarze. Nawigacja rolnicza do ciągnika pozwala też uniknąć niepotrzebnego powtarzania czynności, dzięki czemu są one realizowane z większą efektywnością.

Nawigacja polowa GPS przydaje się szczególnie podczas prac takich jak wykonywanie oprysków. Dzięki niej ryzyko błędnego opryskania niewłaściwego obszaru czy też dwukrotnego opryskania niektórych fragmentów jest zredukowane praktycznie do zera. Technologia przydaje się podczas różnych typów prac polowych. Daje też możliwość zdalnej kontroli, co jest niezwykle istotnym krokiem do pełnej automatyzacji maszyn rolniczych i wykonywania różnego rodzaju zadań bez obecności człowieka na polu.

Nawigacja rolnicza – wykorzystanie podczas zbiorów

Nawigacja rolnicza ułatwia realizację wielu zadań, szczególnie tych wymagających precyzji. Pozwala też optymalizować pracę, a tym samym oszczędzać czas i pieniądze.

Nawigacja rolnicza – co zyskujesz?

Dlaczego warto się zainteresować nawigacją rolniczą? Tego typu systemy zapewniają szereg korzyści, wśród których na pewno należy wymienić:

  • zwiększenie efektywności prac,
  • możliwość zdalnej kontroli ich przebiegu,
  • wyeliminowanie błędów związanych z pomijaniem pewnych obszarów,
  • ograniczenie zużycia nawozów, materiału siewnego czy też środków ochrony roślin,
  • ograniczenie zużycia paliwa oraz możliwość kontroli w tym zakresie,
  • oszczędność czasu i pieniędzy.

Warto jednak pamiętać, że nie każda nawigacja rolnicza daje takie same możliwości. Dlatego przed wyborem systemu koniecznie zapoznaj się z jego funkcjami!

Jaka nawigacja rolnicza – cena, możliwości, obsługa

Jaka nawigacja rolnicza będzie najlepsza? Po pierwsze, warto sięgać po rozwiązania, które oferują funkcje przystosowane do potrzeb rolników. Po drugie, dobrze jest zwrócić uwagę na obsługę systemu – np. przejrzystość należącej do niego aplikacji. Bardzo ważne może być również wsparcie techniczne od producenta lub dystrybutora – tania nawigacja rolnicza często w ogóle nie umożliwia korzystania z pomocy technicznej ani obsługi posprzedażowej. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie polska nawigacja rolnicza – cena takiego systemu wcale nie musi być dużo wyższa, natomiast korzyści są znacznie większe.