3 kluczowe kwestii dotyczące przeciwdziałania wylesianiu
Jednym z najważniejszych czynników kryzysu ekologicznego jest wylesianie. Wylesianie ma bezpośredni wpływ na globalne ocieplenie i utratę różnorodności biologicznej. Dynamika konsumpcji oraz brak kontroli i wyznaczania granic rezerwatów leśnych ułatwiają destrukcyjne działania niektórych osób i organizacji. Dlatego kluczowa jest refleksja nad tym problemem.
Lasy ułatwiają życie na Ziemi ludziom i innym gatunkom
- Regulują one lokalne i globalne temperatury.
- Wpływają na strukturę opadów i zachowanie zbiorników wodnych.
- Dostarczają pożywienia.
- Są one związane z naszym zdrowiem, ponieważ dostarczają tlen, a w niektórych przypadkach są wykorzystywane w terapiach psychologicznych.
- Na poziomie ogólnym lasy są również biotopami obniżającymi zawartość dwutlenku węgla, są siedliskiem i utrzymują różnorodność biologiczną (bogactwo genetyczne) i przyczyniają się do ochrony jakości gleby, wśród innych korzyści .
Jakie zatem działania mają wpływ na zachowanie lub regenerację lasów? Wyjaśniamy poniżej.
Zalesianie i ponowne zalesianie: działania, które przyczyniają się do zmniejszenia wylesiania
Deforestacja to działanie polegające na wycinaniu lasu w celu wykorzystania go w sposób inny niż ochrona przyrody (zmiana sposobu użytkowania gruntów). Na przykład dla rolnictwa, pastwisk, zwierząt gospodarskich lub wszelkiego rodzaju budownictwa. Obecnie większość strat w lasach wynika z tych ostatnich działań.
3 kluczowe kwestii dotyczące przeciwdziałania wylesianiu
1. Podnoszenie świadomości ekologicznej
Wybory, których dokonujesz, jeśli chodzi o konsumpcję, są ważne. Preferowanie produktów certyfikowanych w celu zmniejszenia zapotrzebowania na drewno oraz stosowanie materiałów z recyklingu pomoże złagodzić wylesianie i zanieczyszczenie środowiska.
Również spożywanie mniejszej ilości mięsa i wybieranie lokalnych produktów rolnych (nie egzotycznych) przyczynia się do rozwiązania problemu, ponieważ hodowla i rolnictwo to działania, które powodują wylesianie.
2. Wywieranie presji na osoby odpowiedzialne za wylesianie
Należy domagać się od rządów rozszerzenia obszarów rezerwatowych, a nie poszerzania granicy rolnej i rzeczywistej czujności na obszarach chronionych. Są oni odpowiedzialni za zmianę polityki na korzyść ochrony przyrody. Nierozważną polityką wykazał się np. wójt Sztutowa, który zgodził się na wycinkę drzew.
3. Wspieranie inicjatyw w zakresie ochrony środowiska
Możesz wspierać organizacje, które promują ochronę lasów i realizują projekty zalesiania i zadrzewiania. Można też wspierać lokalną ludność, która zamieszkuje te tereny, bo jest ich opiekunem.